Αρχική σελίδα » Διεύθυνση Κληροδοτημάτων » Τμήμα Εκκαθάρισης και Διαχείρισης Περιουσίας

Τμήμα Εκκαθάρισης και Διαχείρισης Περιουσίας

Αρμοδιότητες

• Η εξακρίβωση και απογραφή των περιουσιών που καταλείπονται στο Πανεπιστήμιο για την εκπλήρωση ορισμένων σκοπών με κληρονομιές, καταπιστεύματα, κληροδοσίες, δωρεές ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο.
  • Εισήγηση στα αρμόδια όργανα του Πανεπιστημίου για κάθε θέμα που ανάγεται στην αποδοχή ή αποποίηση των κληρονομιών, καταπιστευμάτων και κληροδοσιών, ως και στη σύναψη των συμβάσεων δωρεάς.
  • Μέριμνα για την έρευνα και τον έλεγχο των τίτλων κυριότητας των καταλειπόμενων περιουσιακών στοιχείων (κινητών και ακίνητων), για την έκδοση και μεταγραφή των πράξεων που απαιτούνται, για απόκτηση κυριότητας από το Πανεπιστήμιο, ως και τη λήψη συντηρητικών μέτρων.
  • Κατάρτιση του κτηματολογίου του Πανεπιστημίου και διαρκής ενημέρωση του για κάθε επερχόμενη μεταβολή.
  • Η εισήγηση για κάθε θέμα που ανάγεται στην αξιοποίηση των παραπάνω περιουσιών σύμφωνα με το σκοπό των διαθετών ή δωρητών, την κείμενη νομοθεσία και τις ειδικότερες αποφάσεις των αρμοδίων οργάνων του Πανεπιστημίου.
  • Μέριμνα για την εκπόνηση οικονομικοτεχνικών μελετών για την επωφελέστερη αξιοποίηση των ως άνω περιουσιών και για την υποβολή των μελετών αυτών στα αρμόδια όργανα της διοίκησης του Ιδρύματος, μαζί με σχετικές εισηγήσεις.
  • Η διαχείριση των περιουσιών αυτών σύμφωνα με τα όσα ορίζονται από τη σχετική νομοθεσία και τις αποφάσεις των αρμοδίων οργάνων του Πανεπιστημίου.
  • Μέριμνα για την έγκαιρη προκήρυξη των διαγωνισμών για την εκμίσθωση των ακινήτων, κατάρτιση και δημοσίευση των σχετικών διακηρύξεων, εισήγηση στα αρμόδια όργανα για την κατακύρωση ή μη του αποτελέσματος των διαγωνισμών, κατάρτιση και υπογραφή σε συνεργασία με τον αρμόδιο δικηγόρο των μισθωτηρίων συμβάσεων, τήρηση και διαρκής ενημέρωση του αρχείου φακέλων μισθωτών ακινήτων, επιδίωξη της αναπροσαρμογής των μισθωμάτων (εξωδίκως ή δικαστικώς).
  • Μέριμνα για τη πιστή τήρηση των όρων των μισθωτηρίων συμβάσεων από τους μισθωτές
  • Μέριμνα για την επισκευή και συντήρηση των ακινήτων
  • Διαχείριση των κινητών σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και τις αποφάσεις των αρμοδίων οργάνων του Πανεπιστημίου
  • Τήρηση του μητρώου αξιόγραφων και συνεχής ενημέρωση του με όλες τις μεταβολές
  • Μέριμνα για την άσκηση των δικαιωμάτων του Ιδρύματος σε περίπτωση χορήγησης νέων μετοχών από εταιρείες, των οποίων οι μετοχές έχουν περιέλθει στο Πανεπιστήμιο.
  • Παρακολούθηση των κληρώσεων των Ομολογιών.
  • Λήψη κάθε πρόσφορου μέτρου για τον εντοπισμό και την εξασφάλιση της νομής και κατοχής των καταλειπόμενων περιουσιακών στοιχείων.

Χρ. Λαδά 6, 10561 Αθήνα (6ος όροφος, γραφ.65)
Τηλ. 3689130 - Fax 3689136